Litý oblázkový povrch

Litý oblázkový povrch (běžně se označuje též jako kamenný koberec) se skládá z malých, buď říčních nebo různě barevných mramorových oblázků, které jsou spojeny pomocí pryskyřičného nebo polyuretanového pojiva.

Směs kamínků a pojiva se po smíchání nanáší v „tekutém“ stavu na připravenou podkladovou plochu a následně se dorovnává hladítky do požadovaného tvaru a roviny povrchu. Po vytvrdnutí tvoří celistvý, pevný a na dotek velice příjemný povrch.

Způsob pokládky je velmi podobný jako u litých polyuretanových povrchů. Oblázkový povrch působí přírodním dojmem. V závislosti na tloušťce lité oblázkové vrstvy a typu podkladových vrstev (např. hutněné štěrky, beton, nebo i starší zpevněný podklad) je povrch vhodný nejen na pochozí povrchy chodníků, ale i na vytvoření plochy s možností pojezdu či parkování vozidel. Vzhledem k jeho vysoké pevnosti naopak není určen pro dětská ani sportovní hřiště, na kterých je vyžadováno tlumení nárazu při pádu.

Kamínkový povrch je vodopropustný a při použití štěrkového nebo drenážního podkladu se tak minimalizuje možnost tvorby louží. Způsob pokládky umožňuje povrch pochozích ploch různě tvarovat, vytvářet plynulé oblouky a problémem není ani případná svažitost terénu.

Touto technologií lze realizovat nejen zcela nové projekty, ale je tak možno vytvořit nový povrch i na stávajícím podkladu ze starého betonu, asfaltu, nebo např. dlažby bez nutnosti jejich demolice, což umožňuje příznivou cenu oproti komplexním rekonstrukcím ploch.

Povrch je pochozí již cca 36 hodin po pokládce.

Vybrat si můžete z různých barevností i frakcí kamínků (průměr oblázků 2-4 mm, 4-6 mm nebo 4-8 mm).

Ukázka pokládky litého jednovrstvého oblázkového povrchu na zánovní napenetrovaný pevný podklad se zakončením ke zdi a do hliníkové lišty. Na obrázcích vpravo jsou detaily povrchů z mramorových kamínků a říčních oblázků.

kamenny-koberec-rez

Jednou z výhod litého oblázkového povrchu je jeho vysoká vodupropustnost. Pokud se Vám na současném betonovém nebo asfaltovém podkladu tvoří po dešti louže, vyvrtáme do něj před pokládkou povrchu drenážní otvory, umožňující vsakování vody.

Podobným způsobem můžeme oblázkový povrch položit i na nově vytvořený zhutněný štěrkový podklad, na nový beton a pod.. Řezy povrchem na dalších typech podkladů Vám na přání rádi zašleme.

V případě, že Vás informace o tomto typu povrchu zaujaly, rádi Vám poskytneme podrobnější informace a navrhneme možnost řešení pro konkrétní plochu ve Vaší školce.

To top